4 TYPY REALITNÍCH MAKLÉŘŮ A JAK JE POZNAT

11.03.2022

4 TYPY REALITNÍCH MAKLÉŘŮ A JAK JE POZNAT


Na realitním trhu existuje velmi pestrá škála různé úrovně poskytovaných realitních služeb, díky čemuž je dobré umět se vyznat v základních typech realitních makléřů a hlavně vědět jak je poznat. A tím mám samozřejmě na mysli víc, než zda přišel na schůzku v teniskách, žabkách nebo botách značky Prada, které dle známé filmové předlohy údajně nosí lidé s ďábelskými vrtochami.

Mějte na paměti, že lákavě výhodná nabídka může v konečném důsledku stát daleko více než ta, která se Vám na poprvé zdála jako jedna z nejvyšších. Proto se neváhejte kdykoliv makléře zeptat i na zdánlivě hlouposti, na které Vám musí umět dát konkrétní a smysluplné odpovědi. Pokud mluví vyhýbavě a jste na pochybách, tak je na čase se začít mírně obávat o svou vlastní budoucnost a své vlastní dobro.

Dobrou zprávou je, že se před Vámi nyní otevírá jedna z nejsnazších cest, jak zjistit, co konkrétně můžete od spolupráce očekávat a hlavně zda chcete zaplatit "tu cenu", která není vždy vyjádřena pouze penězi.

Správnou otázkou tedy je... s kým do toho jít?

a) BRIGÁDNÍK (amatér)

Charakteristika jednou větou... Když ho někdo osloví, pokusí se nemovitost prodat.

Většinou se jedná o člověka s dobrými úmysly, kterého živí na hlavní pracovní poměr úplně jiná práce nebo působí v jiném oboru. V minulosti mohl být i nějakou chvíli makléřem, či prodat pár nemovitostí svých známých, avšak nedělá realitní činnost nikterak soustředěně či pravidelně. Realitní trh pozoruje příležitostně bez hlubších znalostí, změn legislativy či sebevzdělávání.

Hlavní zájem... Občasný přivýdělek. V lepším případě touha pomoct i přesto, že si je dotyčný vědom své nejistoty v tom co dělá a jakým způsobem.

Můj závěr... Šance na správné ocenění nejvyšší možné ceny nemovitosti, důkladné přípravy i splnění očekávání prodávajícího jsou velmi nejisté a často se stává, že dojde k neúmyslnému poškození zájmů klienta z neznalosti či nezkušenosti příležitostného makléře brigádníka.

Shrnutí

+ nižší nebo žádná odměna za zprostředkování díky malým zkušenostem a znalostem- nejvyšší možné riziko poškození kreditu nemovitosti špatnou prezentací, oceněním nebo nevhodným postupem (tzv. provaření či spálení) a následný prodej za nižší než maximální možnou cenu na trhu - reality nejsou jeho hlavní náplní, díky čemuž nemá potřebné zkušenosti a znalosti - není si jistý tím, co přesně dělá a zda vše dotáhne do konce - nemá přehled o trhu ani legislativě a nedokáže navrhnout nejoptimálnější řešení

b) SNAŽIVKA (začátečník)

Charakteristika jednou větou... Co nemá v praxi, dožene pílí nebo ziskuchtivostí.

Nachází se většinou na samém začátku realitní kariéry a zatím postupně nabírá zkušenosti. Nemusí si být jistý, zda u realit zůstane, avšak více či méně úspěšně jimi proplouvá s přímou měrou úsilí, které do své činnosti vkládá. Statisticky po letech v oboru zůstane 1/10, který přežije psychickou náročnost této profese a zůstane při smyslech. V horším případě se jeho hrdinou stane postava Jordana Belforta z filmu Vlk z Wall Street a vše nabere velmi rychlý konec.

Hlavní zájem... Často s velkou snahou a úsilím ukořistit klienta za téměř jakoukoliv cenu výměnou za získání nových zkušeností.

Můj závěr... Pokud makléř začátečník nemá nad sebou mentora, který garantuje jeho služby a kterého jste měli tu čest poznat, tak jakou pak míru důvěry můžete mít, že jste ve správných rukou, když ze samotného makléře místy doslova kape nejistota.

Shrnutí

+ nižší odměna za zprostředkování díky malým zkušenostem a znalostem- vysoké riziko poškození kreditu nemovitosti špatnou prezentací, oceněním nebo nevhodným postupem (tzv. provaření či spálení) a následný prodej za nižší než maximální možnou cenu na trhu- není si jistý tím, co přesně dělá a zda vše dotáhne do konce- chybí mu patřičné zkušenosti, znalosti i přehled o vývoji realitního trhu- nezná svou lokalitu a tím pádem ani nejvyšší možné prodejní ceny


c) LOVEC (prospěchář)

Charakteristika jednou větou... Rychle prodat pod cenou a vyinkasovat odměnu.

Neexistuje nemovitost, kterou by do svého portfolia nechtěl. Nejčastěji nabírá kvantitativně co největší množství nabídek, bez přípravy a s tlakem na co možná nejnižší cenu. Hlavní je udělat všechno proto, aby doma co nejrychleji přistála odměna. Jeho nejoblíbenější filmovou postavou je Gordon Gekko z filmu Wallstreet v duchu hesla "chamtivost je dobrá".

Hlavní zájem... Peníze, peníze a zase jen peníze. Na klientovi tolik nezáleží, absolutně stačí, když zaplatí odměnu a hurá opět do terénu pro další kořist.

Můj závěr... Cíle makléře jsou v tomto případě nadřazeny potřebám majitele. Často udělá jen to nejnutnější a to i přesto, že majitel není z výsledku zrovna dvakrát nadšený. Přeci už zaplatil, tak co by ještě chtěl.

Shrnutí

+ nižší odměna za zprostředkování díky kvantitativnímu stylu práce- vysoké riziko poškození kreditu nemovitosti špatnou prezentací, oceněním nebo nevhodným postupem (tzv. provaření či spálení) a následný prodej za nižší než maximální možnou cenu na trhu- nemá chuť ani čas získat pro klienta co nejvyšší možnou cenu- nepoužívá nástroje, know how ani zdroje, které vedou k nejlepším výsledkům- jakmile obdrží svou odměnu, tak nejeví zájem zůstávat s klientem v kontaktu


d) SRDCAŘ (profesionál)

Charakteristika jednou větou... Jeho posláním je získávat trvalou důvěru klientů, z kterých se stávají zákazníci na celý život.

Sebejistý, zkušený makléř, který buďto miluje svou práci, lidi a nebo nejlépe obojí dohromady. V realitách pracuje léta s hmatatelnými výsledky a umí navrhnout takové řešení, kdy si dokáže vydělat nejen na svou odměnu, ale také majiteli nad rámec jeho původního očekávání. Mluví jasně, konkrétně. Trpělivě zodpoví veškeré dotazy na téma, proč je důležité jít zrovna touto cestou a ne jinou.

Hlavní zájem... Získat skvělou referenci a případně další doporučení či dokonce nové přátele, což se často i děje.

Můj závěr... Zájmy klienta jsou na prvním místě a dosažení nejvyšší možné ceny považuje za otázku života a realitní smrti. Velmi si nechává záležet na samotné přípravě a dokáže s přehledem řešit i nenadále problémy či nestandardní situace.

Shrnutí

+ díky svým zkušenostem a znalostem přesně ví co dělá a dotáhne vše do konce+ má přehled o trhu i legislativě a dokáže navrhnout nejoptimálnější řešení+ disponuje nástroji, know how i zdroji, které vedou k požadovanému výsledku+ velmi dobře zná svou lokalitu a tím pádem i nejvyšší možné prodejní ceny+ zůstává s klientem v kontaktu i poté, co obdržel svou odměnu- vyšší odměna za zprostředkování díky velkým zkušenostem i znalostem

Věřím, že nyní jste již zase o trochu blíže představě s kým si tzv. plácnout a naopak komu se nejlépe obloukem vyhnout.

Pokud bych Vám měla dát jen jednu jedinou radu, tak doporučuji se při finálním výběru důkladně zamyslet nad tím, komu svěříte svůj majetek v řádech milionů korun po dobu realizace jakékoliv realitní transakce a hlavně udělejte vždy to nejlepší co je ve Vašem vlastním zájmu, nikoliv v zájmu někoho jiného.

V případě dotazů jsem k dispozici.

Vaše Lenka