Vysokým poplatkům za předčasné splacení hypotéky odzvonilo

18.03.2019

Spotřebitelé zavázaní hypotékou mají malý důvod k radosti. ČNB totiž 7. března 2019 vydala prohlášení, ve kterém blíže specifikuje, co jsou účelově vynaložené náklady. V těch byl až doposud zmatek a každá banka si je vykládala jinak.

Jasná definice

Účelně vynaložené náklady, které vzniknou věřiteli v souvislosti s předčasným splacením spotřebitelského úvěru na bydlení. - Právě pod obsahem této věty si banky přestavovaly odlišné pojmy. ČNB nyní jasně řekla, že takovými náklady mohou být pouze nezbytně nutné náklady spojené s předčasným ukončením smlouvy, jejichž výše je zároveň odůvodněná. A to jsou různé administrativní náklady poskytovatele jako poštovné, poplatky za kopírování a tisk dokumentů, poplatky katastru nemovitostí, náklady na telefonování nebo použité kancelářské potřeby.

Nově se do účelově vynaložených nákladů nesmí počítat ušlý zisk vzniklý úroky, o které banka kvůli předčasnému splacení přijde. Nepovažuje se za ně ani provize zprostředkovateli, který úvěr na bydlení zprostředkoval.

Co se nemění

I nadále zůstává v platnosti úplné splacení bez jakýchkoliv poplatků v těžkých životních situacích, jimiž jsou dlouhodobá nemoc, invalidita či smrt partnera, které mohou mít za následek zhoršení schopnosti splácet. Zdarma můžete také složit až 25 % z ceny zbývající dlužné částky, a to jednou ročně k výročí uzavření smlouvy. Toto se ovšem týká pouze hypotéčních úvěrů sjednaných po prosinci 2016. V neposlední řadě vám poplatky nebudou účtovány při splacení dluhu na výročí fixace či při refinancování.

Nové nařízení vešlo v platnost okamžitě a banky se mu museli bezodkladně podřídit. Otázkou zůstává, jak si banky vykompenzují snížení příjmů a zvýšení nákladů na investování předčasně splacených finančních prostředků.

(převzato ze serveru via reality)

Nevíte si rady?

Máte dotaz týkající se předčasného splacení vaší hypotéky, případně si chcete pořídit nemovitost na úvěr?

Napište nám a my vám poradíme.