Jak využít dotace z Nové zelené úsporám Light pro co největší úsporu na energiích

01.02.2023

Jak využít dotace z Nové zelené úsporám Light pro co největší úsporu na energiích

Díky spuštění programu Nová zelená úsporám Light mohou někteří v rámci dotace využít na energetická opatření až 150 000 Kč. Kdo má na ně nárok a jak podporu vyčerpat? A jaké stavební úpravy mají největší vliv na spotřebu energií?

Z Nové zelené úsporám Light lze čerpat novou podporu na tepelnou izolaci střechy, fasády, stropu a podlahy anebo na výměnu oken a dveří. Každá stavební úprava má svůj limit, v součtu pak můžete využít až 150 000 Kč. Jaké úpravy mají na spotřebu největší vliv a kolik díky nim můžete ušetřit?

Dozvíte se:

  • Kdo má nárok na dotace z Nové zelené úsporám Light?
  • Na co dotace využít, abyste co nejvíce ušetřili na energiích?
  • Kolik stojí zateplení minerální vatou?
  • Jak můžou dotace snížit spotřebu energií?

Kdo má nárok na dotace z Nové zelené úsporám Light?

Tento druh dotací je určen pro rodinné domy anebo rekreační objekty, které vlastní nebo spoluvlastní poživatelé starobního nebo invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně za předpokladu, že důchod pobírají všichni členové domácnosti. V každém případě pak kromě vlastnictví nebo spoluvlastnictví ještě platí, že je nutné mít na dané adrese nahlášen trvalý pobyt od 12. září 2022. Nestačí tedy v objektu "pouze bydlet".

Splnit podmínku starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně nemusí ty domácnosti, které minimálně od 12. září 2022 do dne podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení.

Na co dotace využít, abyste co nejvíce ušetřili na energiích?

Doporučuje se především zateplit střechu nebo stropy, protože právě skrz ně uniká až 20 % tepla. Na to se utratí 60 až 100 % vždy v závislosti na velikosti střechy. Dále za zbylých cca 40 % lze zateplit část fasády anebo vyměnit část zastaralých oken. Na komplexní zateplení domu dotace nestačí, ale je možné je dále čerpat z jiných dotačních titulů.

Čtěte také: Nová zelená úsporám Light startuje. Lidé s nižšími příjmy mohou získat peníze za drobnější úpravy i zpětně.

Kolik stojí zateplení minerální vatou?

Podle dat Asociace výrobců minerální izolace se pohybuje orientační cena za zateplení metru čtverečního šikmé střechy minerální vatou o tloušťce 30 cm včetně práce mezi 550 až 700 korunami, v případě fasády (kontaktního zateplení ETICS) to je 1 500 až 2 000 Kč, izolace stropu minerální foukanou vatou v tloušťce 40 cm se pohybuje od 700 Kč za čtvereční metr.

Kompletně nezateplený rodinný dům se šikmou či plochou střechou mající více než 20 let stará okna

O kolik se mohou snížit zálohy po zateplení?

Za částku 150 000 Kč lze snížit výdaje na energie až o 30 %, což u staršího nezatepleného domu může snížit měsíční zálohy o 3 000 až 6 000 Kč, a to právě díky tepelné izolaci.

Domácnost seniorů žijící v nezatepleném domě s podlahovou plochou 150 m² spotřebuje 40 MWh energie ročně. Při současné fixované ceně plynu (3 000 Kč za 1 MWh), tak na zálohách měsíčně platí 10 000 Kč, v případě elektřiny dokonce 20 000 Kč měsíčně (6 000 Kč za 1 MWh).

Po částečném zateplení domu za použití 150 tisícové státní dotace v rámci programu Nová zelená úsporám Light klesne spotřeba domácnosti až o 30 % na 28 MWh. Měsíční zálohy se tak sníží na 7 000 Kč, respektive 14 000 Kč.

Kýžené úspory lze dosáhnout pouze za předpokladu, že státní dotace bude utracena za stavební úpravy s největším účinkem, a to např. za zateplení střechy, které tepelné ztráty sníží až o 20-25 %.

Po vyčerpání státní dotace může majitel nemovitosti pokračovat v dalších stavebních úpravách, například kompletním zateplením domu za využití dalších dotačních titulů, například klasické Nové zelené úsporám. Pak může klesnout spotřeba o více než polovinu a zálohy klesnou pod 5 000 Kč měsíčně.

Tak či tak by měl priority při zateplování určit nezávislý odborník. Poradenství v oblasti, jaké opatření přinese co nejvíce úspor, vám mohou zdarma poskytnout Energetická konzultační a informační střediska. Ta vám navíc mohou pomoci s vyřízením dotace.

Autor: Lenka Kozlíková

Motto: ,,BÝT JINÝ NENÍ ŠPATNÉ, JE TO VÝHODA.

"Jmenuji se Lenka Kozlíková a vřele Vás vítám na mých webových stránkách. V realitách jsem od roku 2006, kdy jsem byla ve třetím ročníku na vysoké škole a hledala tak trochu jinou brigádu než-li měli moji spolužáci. Nejdříve jsem pracovala na živnost jako OSVČ. Nyní vykonávám funkci zástupce Home Kozlík s.r.o., tudíž právnická osoba. Naučila jsem se disciplíně, úctě a profesionálnímu přístupu ke klientům. Za 17 letprofesionální dráhy realitního managera, jsem získala obrovskou škálu znalostí nejen z celkového obchodu s nemovitostmi, ale i z oblasti realitního práva. V roce 2015 jsme založili realitní společnost Home Kozlík s.r.o., se specializací na prodej a pronájem nemovitostí.