Co když vám předseda SVJ nechce dát PENB?

24.06.2022

Prodáváte byt a makléř vám řekl, že potřebujete k inzerci průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Tento průkaz se vytváří jen na celé budovy, a tak vám makléř doporučil obrátit se na sdružení vlastníků jednotek (SVJ), aby vám průkaz předalo. SVJ ale průkaz nemá a jeho předseda vám oznámil, že ho dělat nebudou, protože jsou to zbytečné náklady. Takový průkaz na bytový dům stojí několik tisíc korun. Pro vás to ale znamená podstatné komplikace. Co teď?

Proč prodávající / pronajímající chce PENB?

Na to je jednoduchá odpověď. Protože jinak musí uvádět nejhorší hodnotu, tedy G. Hodnota je uvedena (v barevném provedení) u inzerce. A to na kupujícího nepůsobí dobře. Je to, jako když si jdete vybrat novou pračku. Vidíte dvě velmi podobné. U jedné svítí zelená hodnota energetické náročnosti A a u druhé žlutá hodnota D. O kterou se budete zajímat jako první? Ano, logicky o tu s hodnotou A. A stejné je to u nemovitostí. Zejména v době zdražujících se energií je důležitost náročnosti na energie velmi podstatná pro kupující i pro nájemníky.

Proč vyúčtování nestačí?

Možná vás napadne ukázat zájemcům vyúčtování za energie. Jenže ani to není dobrý krok. Protože vyúčtování jen říká, kolik za energie zaplatil předchozí uživatel bytu. Nic však o tom, jak moc se koupal, na kolik topil nebo jak moc svítil. Bez těchto detailů je vyúčtování prakticky bezcenný údaj. PENB je oproti tomu založeno na porovnání parametrů budovy, a je tedy objektivní. Bude mít stejnou hodnotu, ať už uživatel topí na dvacet stupňů, nebo na dvacet pět.

Proč SVJ nechtějí dělat PENB?

Protože je to pro ně náklad. A předseda SVJ ví, že na další schůzi by to musel řešit. A to nechce. Proto je jednodušší říct, že štítek není a dělat se nebude. Navíc pro SVJ jako takové nemá podstatnější význam. Většina SVJ tak čeká, až bude štítek potřebovat pro předložení úřadu, a teprve potom jej nechá vyhotovit.

Co s tím?

Dobrá zpráva pro vás je, že SVJ je ze zákona povinné nechat štítek na vyžádání zpracovat. Zákon o hospodaření energií ukládá povinnost pro SVJ předložit na žádost člena PENB. A to do třiceti dnů, pokud průkaz již existuje, nebo do šedesáti dnů, pokud neexistuje. Pokud tak neučiní, jedná se o přestupek se sankcí až 200 000 Kč (údaj z roku 2022).

Vytvoření PENB není nic náročného. Existují specialisté, kteří si převezmou dostupnou dokumentaci k domu, provedou šetření na místě a do několika dnů průkaz vyhotoví. Pro bytové domy se cena pohybuje kolem 10 000 Kč (údaj z roku 2022).

Potřebujete ohledně PENB poradit? Tak mi zavolejte či napište jsem tu pro vás.

Lenka facebook

Autor: Lenka Kozlíková

Motto: ,,BÝT JINÝ NENÍ ŠPATNÉ, JE TO VÝHODA.

"Jmenuji se Lenka Kozlíková a vřele Vás vítám na mých webových stránkách. V realitách jsem od roku 2006, kdy jsem byla ve třetím ročníku na vysoké škole a hledala tak trochu jinou brigádu než-li měli moji spolužáci. Nejdříve jsem pracovala na živnost jako OSVČ. Nyní vykonávám funkci zástupce Home Kozlík s.r.o., tudíž právnická osoba. Naučila jsem se disciplíně, úctě a profesionálnímu přístupu ke klientům. Za 16 letprofesionální dráhy realitního managera, jsem získala obrovskou škálu znalostí nejen z celkového obchodu s nemovitostmi, ale i z oblasti realitního práva. V roce 2015 jsme založili realitní společnost Home Kozlík s.r.o., se specializací na prodej a pronájem nemovitostí.

Chcete se dozvědět více?

NAPIŠTE MI

Vaše data zpracovávám podle zásad ochrany osobních údajů