Jak je to s dotacemi na obnovitelné zdroje energie?

23.09.2022

Vzhledem k vysokým cenám energií roste poptávka po obnovitelných zdrojích energie, kterými jsou např. tepelná čerpadla anebo fotovoltaické elektrárny. Jak je to s dotacemi?

Společnosti, které zajišťují instalaci obnovitelných zdrojů, hlásí poslední měsíce extrémní poptávku. V některých případech jsou čekací lhůty na fotovoltaické panely nebo tepelné čerpadlo i rok a půl. Svůj podíl na tom mají také dotační programy.

Jaké dotace lze získat na soláry nebo tepelné čerpadlo?

Pro domácnosti jsou v tuto chvíli vypsány dva programy, a to z Nové zelené úsporám a tzv. kotlíkové dotace určené pro domácnosti, které chtějí vyměnit starší kotel na tuhá paliva za tepelné čerpadlo. Z Nové zelené je pak možné čerpat podporu i na fotovoltaické systémy.

Pro firmy existuje možnost žádat o dotaci z Národního fondu obnovy. Ti, kteří by chtěli kvůli extrémním cenám plynu vyměnit plynový kotel za tepelné čerpadlo, mají smůlu. Žádný samostatný dotační program pro ně neexistuje.

Kolik bude stát nový obnovitelný zdroj energie?

Cenu nelze objektivně jasně určit hned. Nabídku na míru vám vždy připraví hlavně vybraná instalační firma, a to s ohledem na spotřebu konkrétní domácnosti.

V zásadě platí, abyste se, pokud máte zájem o čerpadlo nebo nebo fotovoltaiku, vyvarovali jakýmkoliv obecným nabídkám nebo lákadlům typu "cena již od". Pro stanovení ceny je totiž nutné prověřit vyúčtování za energie, podívat se na odběr elektřiny, a hlavně využití vysokého a nízkého tarifu.

Z toho odborník zjistí, kolik domácnost platí za kilowatthodinu, kolik energie vlastně spotřebovává a jaký výkon skutečně potřebuje. Bez konkrétního vyčíslení se snadno může stát, že domácnost bude investovat do zbytečně vysokého nebo naopak příliš nízkého výkonu. Po získání samotného projektu pak domácnost může snadněji počítat také s tím, jaké budou skutečné náklady na pořízení obnovitelných zdrojů.

Kolik peněz můžete získat z dotací?

Nejvyšší dotace pro fotovoltaickou elektrárnu z programu Nová zelená úsporám je 200 000 Kč na jedno číslo popisné. Výše podpory se stanovuje z celkové instalované kapacity FVE, střídače a baterie. Pokud je elektrárna o více jak 16 panelech a 10 kW baterii, lze čerpat celou tuto částku.

Samostatná podpora je také na tepelné čerpadlo a pohybuje se mezi 80-140 tisíci korunami dle provedení. V tomto případě záleží na parametrech celkového řešení, které je v dotacích specifikováno. Dalších 5000 Kč je dotace na projektovou přípravu. Ale pozor, u dotací vždy platí pravidlo, že nejprve je třeba zaplatit celou investiční a realizační částku, a teprve posléze domácnost může žádat o dotační podporu s doložením, že vše bylo uhrazeno.

Při zvažování úsporného řešení je třeba počítat s dobou dvou až šesti měsíců, do kdy by měla být dotace proplacena. To však navíc pouze v případě, kdy je podpora po formální stránce správně vyřízena.

Může za mě vyřídit žádost instalační firma?

Ano, může. Pro klienta je to navíc podstatně výhodnější, protože administrativní proces je pro laika poměrně komplikovaný, a pokud navíc v něčem udělá chybu, hrozí, že se celý proces schvalování výrazně protáhne. Právě proto je nejlepší nechat vyřízení dotace díky poskytnutí plné moci přímo na instalační firmě.

Ta dostává od klienta ve většině případů příspěvek na projektovou přípravu 5000 korun, který je již započítaný v nabídce a následně je hrazen z dotačního programu. Žádné další náklady spojené s žádostí o dotaci by u důvěryhodného dodavatele vznikat neměly.


Autor: Lenka Kozlíková

Motto: ,,BÝT JINÝ NENÍ ŠPATNÉ, JE TO VÝHODA.

"Jmenuji se Lenka Kozlíková a vřele Vás vítám na mých webových stránkách. V realitách jsem od roku 2006, kdy jsem byla ve třetím ročníku na vysoké škole a hledala tak trochu jinou brigádu než-li měli moji spolužáci. Nejdříve jsem pracovala na živnost jako OSVČ. Nyní vykonávám funkci zástupce Home Kozlík s.r.o., tudíž právnická osoba. Naučila jsem se disciplíně, úctě a profesionálnímu přístupu ke klientům. Za 16 let profesionální dráhy realitního managera, jsem získala obrovskou škálu znalostí nejen z celkového obchodu s nemovitostmi, ale i z oblasti realitního práva. V roce 2015 jsme založili realitní společnost Home Kozlík s.r.o., se specializací na prodej a pronájem nemovitostí.