Stavba na ohlášku

10.08.2021

Během posledních let došlo k několika úpravám stavebního zákona, které výrazně usnadňují schvalovací proces při zařizování novostavby. Pokud plánujete stavbu nového rodinného domu, chaty či jiného objektu, ve většině případů už nemusíte žádat o stavební povolení. Vystačíte si s ohlášením stavby, jehož získání je trochu snazší. Pojďme si říci, v jakých případech stačí ohlášení stavby a zaměřme se na to, jak při ohlášení stavby postupovat.

Stavby pro bydlení a rekreaci - obvykle stačí ohlášení stavby

Podle nového stavebního zákona není potřeba získat stavební povolení pro stavby pro bydlení a rodinnou rekreaci. Do roku 2018 platilo omezení, kdy ohlášení stavby bylo možné jen u staveb o maximální rozloze 150 m2, s novou úpravou zákona však maximální výměra zmizela. Ohlášení stavby tak stačí i při realizacích větších staveb. Určitá omezení však stále platí. Dům musí mít maximálně jedno podzemní podlaží do hloubky 3 metrů a maximálně 2 nadzemní podlaží a podkroví. Chcete-li stavět vícepatrovou budovu, stavební povolení budete potřebovat.

Jak postupovat při ohlášení stavby

Pokud se na vás vztahuje ohlašovací povinnost a nepotřebujete stavební povolení, i tak počítejte s jistou byrokratickou zátěží. Postup ohlášení stavby se skládá z několika kroků, které se nesmí podcenit. Pokud teprve plánujete pořízení pozemku pro stavbu domu, zjistěte si veškeré informace a u stavebního úřadu si ověřte, je-li na pozemku možné stavět. Pokud ano, čekají vás následující kroky:

1. Žádost o územně plánovací informace

Než se pustíte do samotného ohlášení stavby, budete potřebovat územně plánovací informace, o které zažádáte na příslušném stavebním úřadě. Územně plánovací informace obsahují vyjádření o tom, za jakých podmínek je na pozemků možné stavět, součástí je i seznam orgánů a institucí, na které se budete muset obrátit. Počítejte s tím, že budete potřebovat vyjádření a schválení od celé řady subjektů. V mnoha případech budete potřebovat i vyjádření Odboru ochrany životního prostředí. Územně plánovací informaci mají platnost 1 rok od data vydání, pokud během této doby nedojte k aktualizaci či změnám podmínek.

2. Zpracování projektové dokumentace

Při ohlašování stavby rodinného domu budete potřebovat projektovou dokumentaci. Zkušený projektant obvykle spolupracuje s dotčenými orgány a institucemi a postará se o to, aby budoucí stavba odpovídala všem požadavkům. Vyberte osvědčenou projektovou kancelář s dobrými referencemi a budete mít mnohem méně starostí. Některé společnosti navíc nabízí i možnost zařízení všech potřebných podkladů, schválení a vyjádření za vás, s ohlášením tak budete mít podstatně méně starostí.

3. O realizaci stavby musíte informovat všechny sousedy

Při ohlašování stavby se často zapomíná na to, že je třeba písemně doložit i to, že jste informovali všechny vlastníky sousedních pozemků. Majitele sousedních budov a pozemků můžete vyhledat v katastru nemovitostí a informovat je poštou, nebo osobně. V takovém případě byste měli mít jejich podpis s datumem, můžete si například nechat podepsat kopii projektové dokumentace.

4. Odevzdání ohlášení stavby a všech písemností

Pokud máte vše výše uvedené již zařízené, můžete se pustit do vyplnění samotného ohlášení stavby. Formulář je k dispozici na každém stavebním úřadě. Správně vyplněný formulář odevzdejte společně se všemi dalšími potřebnými písemnostmi. Do 40 dnů by měl příslušný stavební úřad vydat souhlas, pak se už můžete pustit do samotné stavby.

I když je ohlášení stavby méně náročné než získání stavebního povolení, i tak se jedná o časově a byrokraticky náročný proces, na který byste se měli připravit. Existují však i stavby, které můžete realizovat dokonce i bez ohlášení.