Zneužití osobních dokladů a pronájmy bytů

21.12.2021

Vlastníte nemovitost a rozhodli jste se, že jí pronajmete. Však co je na tom složitého že? Někdy to vyjde, a narazíte na spolehlivého a milého nájemníka, který včas a pravidelně platí, nejsou na něj žádné stížnosti od sousedů, a neničí váš majetek. To ovšem nebývá pravidlem. Stane se, že svou nemovitost svěříte s důvěrou nájemci, který vám pravidelně neplatí, případně neplatí vůbec. Má na sebe přepsaný elektroměr, či plynoměr, tudíž nemáte přehled, zda neplatí i u těchto institucí. A k tomu vám může i nemovitost poškodit za desítky tisíc korun. Nyní se však nebudeme bavit o tom, jak je složité takového nájemce vystěhovat, a že to dost často bývá pěkný oříšek. Dejme tomu, že jste velice zodpovědný majitel, který svou drahocennou nemovitost nepronajme jen tak kdekomu, a že si pečlivě vybírá. Došli jste i tak daleko, že víte, že je dobré si potencionálního nájemce trochu prověřit, a tak si necháte projet exekuční a insolvenční rejstříky, třeba i trestní rejstřík. Poptáte se na důvody stěhování, vše se zdá v pořádku a tak si s dotyčným plácnete a podepíšete nájemní smlouvu. Jenže ouvej. Ten nájemce, který se zdá, že je solidní i solventní, a že s ním nebudou žádné problémy, nájem neplatí, a dokonce ani nekomunikuje, když ho začnete urgovat o své peníze. Seděla ovšem fotografie na občanském průkaze s osobou se kterou jste uzavřeli nájemní smlouvu? Kontrolujete také tuto podstatnou věc?

Ke zneužívání osobních dokladů dochází dnes a denně. Jedna nevinná ztráta dokladů, může pro jeho majitele znamenat velké problémy. V dnešní době sice již není tak jednoduché si na ztracené doklady uzavřít půjčku, ale pronajmout si na ně nemovitost, přepsat energie, či internet, není až takový problém. A přitom stačí tak málo. Sedí fotografie s osobou se kterou jednáte?

Co dělat v případě, že předložený doklad nesedí s osobou, která má zájem o pronájem vašeho bydlení

Tak především je důležité si vždy od potencionálního nájemníka, nechat zaslat oscanované doklady do e-mailu. Pokud fotografie na občanském průkaze nesedí, obraťte se na policii ČR, zda doklad nebyl odcizen. Někdy se může stát, že ztráta je nahlášena i později, než se samotná ztráta udála, to je samozřejmě na osobní zodpovědnosti každého z nás. 

Příklad z praxe

Jako realitní makléř jsem se za 16 let své praxe setkala s různými situacemi. Samozřejmě klienty pečlivě prověřuji, také se tím pronajímatelům zavazuji, aby v nemovitosti měli pokud možno zodpovědnou, platící a nedemolující osobu, případně osoby. Žižkovský byt 2+kk byl po čerstvé renovaci a čekal na svého úplně prvního nájemníka. Majitel s tímto procesem neměl žádné zkušenosti a tak se obrátil na mne, abych mu s pronájmem pomohla. Chtěl být u první prohlídky přítomen, byl natěšený, jak společně budeme vybírat toho pravého nájemce. Hned na první schůzku přišel milý bezdětný mladý pár bez zvířátek. Oba pracující, dle jejich slov v reklamní agentuře, byli slušně oblečení a celkově působili velice sympaticky. S panem majitelem si hned padli do oka, a hned se začali domlouvat na pronájmu. V ten moment jsem do příjemně rozjeté komunikace vstoupila s tím, že klienty samozřejmě musím prověřit, a pokud bude vše v pořádku budeme moci podepsat nájemní smlouvu. Pan majitel byl na tom tak, že by jim tu smlouvu nechal podepsat ještě ten samý den. Domluvili jsme se však, že nejdříve mi zašlou své doklady, a teprve následně začnu sestavovat nájemní smlouvu. Když odešli, tak měl pan majitel obavy, jestli jsem je příliš nevyděsila, že se bojí, aby mu neutekli. Mou odpovědí bylo, že pokud bude vše v pořádku, nevidím jediný důvod, proč by mu měli utíkat.

O pár hodin později jsem v e-mailu nalezla dva ofocené průkazy z obou stran. Slečna na fotografii byla krátkovlasá blondýnka, a pán měl plnovous. Na prohlídku přišla dlouhovlasá blondýnka a pán s kudrnatými vlasy bez vousů. S plnovousem se spousta věci ztratí, ale ty rysy na fotografii občanského průkazu se slečnou, kterou jsem měla možnost vidět na prohlídce prostě neseděla. Slečna na OP měla malý nos, modré oči a úzký obličej, kdežto osoba na prohlídce měla oči tmavé (ano kontaktní čočky jsou celkem v módě a vlasy se dají také měnit každý den, ale...), celkem velký nos a vystouplou bradu, což slečna na OP rozhodně neměla. A tak jsem zavolala majiteli a sdělila mu svůj postřeh s tím, že druhý den kontaktuji policii. Co se těch dvou týče, dělala jsem, že s nimi na pronájem počítáme. 

Další den jsem zjistila, že doklady jsou skutečně odcizené a tak jsme se i s policií dohodli, že schůzka, kdy bychom měli podepisovat nájemní schůzku skutečně proběhne. Vytvořila jsem tedy návrh nájemní smlouvy a spolu s termínem možného podpisu jí zaslala oběma zájemcům. Ti mi odepsali, jak se velice těší na naší schůzku a jak si byt hezky zařídí.

V den podpisu jsme se sešli v Žižkovském bytě. Pan majitel s nimi vedl nezávaznou konverzaci, což obdivuji, jelikož byl značně nervózní. Za necelých 10 minut od začátku schůzky zazvonil zvonek, a potom je již jasné, co se dělo. Do bytu vstoupila policie, a ,,sympatický" pár si odvedla. 

Po tomto představení pan majitel zjistil, že pronajímání bytů a vybírání toho pravého nájemníka je mnohdy hotové umění.